đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$6.11
Original: $20.38
-70%HAMMOND 1590WLBBK Metal Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, Instrument, Aluminium, IP65, 51 mm, 51 mm—
$20.38
$6.11The Story
This is a Metal Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, Instrument, Aluminium, IP65, 51 mm, 51 mm product from HAMMOND with the model number 1590WLBBK
Product details
| Enclosure Type | Instrument |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 51mm |
| External Width - Metric | 51mm |
| External Depth - Metric | 31mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 2.01" |
| External Width - Imperial | 2.01" |
| External Depth - Imperial | 1.22" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WLBBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Metal Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, Instrument, Aluminium, IP65, 51 mm, 51 mm product from HAMMOND with the model number 1590WLBBK
Product details
| Enclosure Type | Instrument |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 51mm |
| External Width - Metric | 51mm |
| External Depth - Metric | 31mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 2.01" |
| External Width - Imperial | 2.01" |
| External Depth - Imperial | 1.22" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WLBBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












