đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$21.35
Original: $71.16
-70%HAMMOND 1590WFBK Metallic Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, Flange Bottom, Instrument, Aluminium Alloy—
$71.16
$21.35The Story
Product details
| External Depth - Imperial | 7.402" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 188mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 188mm |
| External Height - Imperial | 2.638" |
| External Width - Imperial | 7.402" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 67mm |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WFBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| External Depth - Imperial | 7.402" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 188mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 188mm |
| External Height - Imperial | 2.638" |
| External Width - Imperial | 7.402" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 67mm |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WFBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












