đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$15.60
Original: $51.99
-70%HAMMOND 1590WE IP65 Die Cast Aluminium Instrument Enclosure - 188x120x78mm—
$51.99
$15.60The Story
- Rugged electronic enclosure, diecast in aluminium alloy
- Easy to machine, perfect for audio and RF shielding
- Smooth and attractive natural finish
- RFI/EMI shielded
- Lap jointed lid, fastened by machine screws into threaded holes
- Meets IP65 standard
- Watertight design
Product details
| External Depth - Imperial | 3.07" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| External Height - Metric | 188mm |
| External Height - Imperial | 7.4" |
| External Width - Imperial | 4.7" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 78mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Rugged electronic enclosure, diecast in aluminium alloy
- Easy to machine, perfect for audio and RF shielding
- Smooth and attractive natural finish
- RFI/EMI shielded
- Lap jointed lid, fastened by machine screws into threaded holes
- Meets IP65 standard
- Watertight design
Product details
| External Depth - Imperial | 3.07" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| External Height - Metric | 188mm |
| External Height - Imperial | 7.4" |
| External Width - Imperial | 4.7" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 78mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590WE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












