đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$9.43
Original: $31.45
-70%HAMMOND 1590STPCBK Metal Enclosure, Diecast, Octagon, Instrument, Aluminium, IP54, 39.2 mm, 132.8 mm—
$31.45
$9.43The Story
This is a Metal Enclosure, Diecast, Octagon, Instrument, Aluminium, IP54, 39.2 mm, 132.8 mm product from HAMMOND with the model number 1590STPCBK
Product details
| External Depth - Imperial | 5.23" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 132.8mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 39.2mm |
| External Height - Imperial | 1.54" |
| External Width - Imperial | 5.23" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 132.8mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590STPCBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Metal Enclosure, Diecast, Octagon, Instrument, Aluminium, IP54, 39.2 mm, 132.8 mm product from HAMMOND with the model number 1590STPCBK
Product details
| External Depth - Imperial | 5.23" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 132.8mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 39.2mm |
| External Height - Imperial | 1.54" |
| External Width - Imperial | 5.23" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 132.8mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590STPCBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












