
The Story
- Rugged electronic enclosure, diecast in aluminium alloy
- Easy to machine, perfect for audio and RF shielding
- Smooth and attractive natural finish
- RFI/EMI shielded
- Lap jointed lid, fastened by machine screws into threaded holes
- Meets IP54 standard
- Flanged lid design
Product details
| External Depth - Imperial | 1.06" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 60mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 12K |
| External Height - Metric | 112mm |
| External Height - Imperial | 4.4" |
| External Width - Imperial | 2.36" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 27mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590BFL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Rugged electronic enclosure, diecast in aluminium alloy
- Easy to machine, perfect for audio and RF shielding
- Smooth and attractive natural finish
- RFI/EMI shielded
- Lap jointed lid, fastened by machine screws into threaded holes
- Meets IP54 standard
- Flanged lid design
Product details
| External Depth - Imperial | 1.06" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 60mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 12K |
| External Height - Metric | 112mm |
| External Height - Imperial | 4.4" |
| External Width - Imperial | 2.36" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 27mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1590BFL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












