Original: $36.69
-70%$36.69
$11.01The Story
- Ideally suited for mounting printed circuit boards or DIN rail mounted components
- Material - Polycarbonate
- Color is a light gray
- Gasketed lid with two piece "tongue & groove" construction provides protection against access of oil
- Gasket is factory poured using high temperature U.L. listed - silicone rubber gasket material
- Designed to meet NEMA 4, 4X, 12 & 13 ratings
- Lid is secured with self captivating - M4 stainless steel machine screws
Product details
| External Depth - Imperial | 2.4" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 120mm |
| External Height - Imperial | 4.7" |
| External Width - Imperial | 4.7" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP67 |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1554N2GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ideally suited for mounting printed circuit boards or DIN rail mounted components
- Material - Polycarbonate
- Color is a light gray
- Gasketed lid with two piece "tongue & groove" construction provides protection against access of oil
- Gasket is factory poured using high temperature U.L. listed - silicone rubber gasket material
- Designed to meet NEMA 4, 4X, 12 & 13 ratings
- Lid is secured with self captivating - M4 stainless steel machine screws
Product details
| External Depth - Imperial | 2.4" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 120mm |
| External Height - Imperial | 4.7" |
| External Width - Imperial | 4.7" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP67 |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1554N2GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












