
The Story
- Ideally suited for mounting printed circuit boards or DIN rail mounted components
- Manufactured from general purpose ABS plastic which carries a flammability rating of UL94 HB
- Light grey in colour (RAL7035)
- Gasketed lid with "tongue and groove" construction, protecting against access of oil, dust and water
- Gasket is factory poured using high temperature UL listed silcon gasket material
- Designed to meet IP66 and NEMA 4, 4X, 12 and 13 ratings
- Lid secured with self captivating M4 stainless steel machine screws (included)
- Lid screws threaded into integral stainless steel bushings
- Internal DIN rail mounting tabs
Product details
| External Depth - Imperial | 1.6" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 65mm |
| Enclosure Type | DIN Rail |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X, 12, 13 |
| External Height - Metric | 65mm |
| External Height - Imperial | 2.6" |
| External Width - Imperial | 2.6" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 40mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1554BGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ideally suited for mounting printed circuit boards or DIN rail mounted components
- Manufactured from general purpose ABS plastic which carries a flammability rating of UL94 HB
- Light grey in colour (RAL7035)
- Gasketed lid with "tongue and groove" construction, protecting against access of oil, dust and water
- Gasket is factory poured using high temperature UL listed silcon gasket material
- Designed to meet IP66 and NEMA 4, 4X, 12 and 13 ratings
- Lid secured with self captivating M4 stainless steel machine screws (included)
- Lid screws threaded into integral stainless steel bushings
- Internal DIN rail mounting tabs
Product details
| External Depth - Imperial | 1.6" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 65mm |
| Enclosure Type | DIN Rail |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X, 12, 13 |
| External Height - Metric | 65mm |
| External Height - Imperial | 2.6" |
| External Width - Imperial | 2.6" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 40mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1554BGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












