đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$9.02
Original: $30.05
-70%HAMMOND 1553WBBK IP65 Black ABS Handheld Enclosure - 117x79x25mm—
$30.05
$9.02The Story
- Ergonomically designed for handheld comfort
- IP65 rated with tongue & groove construction
- ABS construction with soft plastic grip
- Recessed cover for membrane display or keypad
- PCB stand-offs in top & bottom of enclosure
- Secured with stainless steel, machine screws, threaded into integral brass bushings
- Assembly hardware included
Product details
| External Depth - Imperial | 4.62" |
| Body Colour | Black, Grey |
| External Width - Metric | 78.92mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 25mm |
| External Height - Imperial | 0.98" |
| External Width - Imperial | 3.11" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 117.25mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1553WBBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ergonomically designed for handheld comfort
- IP65 rated with tongue & groove construction
- ABS construction with soft plastic grip
- Recessed cover for membrane display or keypad
- PCB stand-offs in top & bottom of enclosure
- Secured with stainless steel, machine screws, threaded into integral brass bushings
- Assembly hardware included
Product details
| External Depth - Imperial | 4.62" |
| Body Colour | Black, Grey |
| External Width - Metric | 78.92mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 25mm |
| External Height - Imperial | 0.98" |
| External Width - Imperial | 3.11" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP65 |
| External Depth - Metric | 117.25mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1553WBBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












