đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$19.81
Original: $66.04
-70%HAMMOND 1550Z220 Metallic Enclosure, Watertight, Thick Wall, Diecast, Instrument, 222.5 mm, 146.5 mm, 82.5 mm—
$66.04
$19.81The Story
This is a Metallic Enclosure, Watertight, Thick Wall, Diecast, Instrument, 222.5 mm, 146.5 mm, 82.5 mm product from HAMMOND with the model number 1550Z220
Product details
| External Depth - Imperial | 3.25" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 146.5mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 13 |
| External Height - Metric | 222.5mm |
| External Height - Imperial | 8.76" |
| External Width - Imperial | 5.77" |
| Product Range | 1550Z Series |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 82.5mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1550Z220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Metallic Enclosure, Watertight, Thick Wall, Diecast, Instrument, 222.5 mm, 146.5 mm, 82.5 mm product from HAMMOND with the model number 1550Z220
Product details
| External Depth - Imperial | 3.25" |
| Body Colour | Unfinished |
| External Width - Metric | 146.5mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | NEMA 13 |
| External Height - Metric | 222.5mm |
| External Height - Imperial | 8.76" |
| External Width - Imperial | 5.77" |
| Product Range | 1550Z Series |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 82.5mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1550Z220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












