đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$107.30
HAMMOND 1550WNBK Metallic Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, IP66, Instrument, 250 mm, 250 mm, 101.3 mm—
$107.30
The Story
This is a Metallic Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, IP66, Instrument, 250 mm, 250 mm, 101.3 mm product from HAMMOND with the model number 1550WNBK
Product details
| External Depth - Imperial | 3.99" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 250mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 250mm |
| External Height - Imperial | 9.84" |
| External Width - Imperial | 9.84" |
| Product Range | 1550W Series |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 101.3mm |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1550WNBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Metallic Enclosure, Diecast, Light Duty, Watertight, IP66, Instrument, 250 mm, 250 mm, 101.3 mm product from HAMMOND with the model number 1550WNBK
Product details
| External Depth - Imperial | 3.99" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 250mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 250mm |
| External Height - Imperial | 9.84" |
| External Width - Imperial | 9.84" |
| Product Range | 1550W Series |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 101.3mm |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1550WNBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












