
Original: $52.95
-70%$52.95
$15.88The Story
- Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
- Sized for standard Eurocards
- P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
- Rugged body constructed from extruded aluminum with a minimum thickness of .06" (1.5 mm)
Contents
2x Aluminium end panels, 2x black ABS bezels, Extruded aluminium body, 4x self-adhesive rubber feet, End panel screws.
Product details
| External Depth - Imperial | 8.66" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 103mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 53mm |
| External Height - Imperial | 2.09" |
| External Width - Imperial | 4.06" |
| Product Range | 1455 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 220mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455N2201BK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
- Sized for standard Eurocards
- P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
- Rugged body constructed from extruded aluminum with a minimum thickness of .06" (1.5 mm)
Contents
2x Aluminium end panels, 2x black ABS bezels, Extruded aluminium body, 4x self-adhesive rubber feet, End panel screws.
Product details
| External Depth - Imperial | 8.66" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 103mm |
| Enclosure Type | Instrument |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 53mm |
| External Height - Imperial | 2.09" |
| External Width - Imperial | 4.06" |
| Product Range | 1455 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 220mm |
| Enclosure Material | Aluminium |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455N2201BK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












