đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$8.75
Original: $29.17
-70%HAMMOND 1455D601BU Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, Handheld, Aluminium, 23 mm, 42.5 mm—
$29.17
$8.75The Story
This is a Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, Handheld, Aluminium, 23 mm, 42.5 mm product from HAMMOND with the model number 1455D601BU
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | - |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 23mm |
| External Width - Metric | 42.5mm |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Body Colour | Blue |
| External Height - Imperial | 0.99" |
| External Width - Imperial | 1.673" |
| External Depth - Imperial | 2.362" |
| Product Range | 1455 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455D601BU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, Handheld, Aluminium, 23 mm, 42.5 mm product from HAMMOND with the model number 1455D601BU
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | - |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 23mm |
| External Width - Metric | 42.5mm |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Body Colour | Blue |
| External Height - Imperial | 0.99" |
| External Width - Imperial | 1.673" |
| External Depth - Imperial | 2.362" |
| Product Range | 1455 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455D601BU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












