
Original: $1,115.05
-70%$1,115.05
$334.51The Story
GVM SD300S Overview
The SD300S Daylight LED Video Light Kit with Lantern Softbox from GVM provides high-quality, soft lighting, and a CRI rating of 97+ for accurate color rendering. The spotlight is a sturdy aluminum-constructed fixture that offers a solid 5600K color temperature. It provides 11,640 lux at 3.3' from the bare bulb and 91,500 lux with a standard lampshade. Special modes include Master, Rotate, CCT, and more, and it has eight scene effects available, including lightning, flash, candlelight, TV, bad bulb, explosion, fireworks, and paparazzi. This LED light enables brightness control from 0 to 100% and is equipped with a multifunctional LCD Screen.
A support app lets you control the light's functions and make adjustments from a smartphone via Bluetooth. It is powered by the included AC adapter or separately available NP-F batteries, and is suitable for live broadcast and indoor or outdoor shooting. Equipped with a Bowens mount, it can be used with diffusers, softboxes, honeycomb covers, and more. Included with the light is a light stand, a lantern soft box, a carrying case, and power supply.
In the Box
- GVM SD300S Daylight LED Video Light Kit with Lantern Softbox
- Power Supply Adapter
- Power Cable
- Light Stand
- Lantern Softbox
- Carrying Bag
GVM SD300S Specs
| Item Type | 1 x LED Monolight |
| Included Light Modifier | 1 x Lantern Softbox |
| Included Storage Case | 1 x Case |
| Color Temperature | 5600K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 97 TLCIÂ 97 |
| Cooling System | Fan |
| Dimming | Yes, Built-In Dimmer 0 to 100% |
| Beam Angle | 120° |
| Front Accessory Mount | Bowens S |
| Power Source | AC to DC Adapter (Included) |
| Inputs/Outputs | 1 x Mini-XLR 3-Pin DMX Input/Output 1 x Proprietary 2-Pin Power Input |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1 x Edison Plug to Proprietary 2-Pin AC to DC Adapter (32 VDC at 9.5 A) |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 300 W |
| Included Light Stand / Mount | 1 x Light Stand |
| Yoke Type | Manually-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1 x 5/8" Receiver (Via Yoke Mount) |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 1.1 x 0.7 x 0.4' / 34.9 x 22.8 x 12.3Â cm (Fixture) |
| Weight | 6.94Â lb / 3.15Â kg |
| Package Weight | 21 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 36.1 x 14.2 x 10.9" |
GVM SD300S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
GVM SD300S Overview
The SD300S Daylight LED Video Light Kit with Lantern Softbox from GVM provides high-quality, soft lighting, and a CRI rating of 97+ for accurate color rendering. The spotlight is a sturdy aluminum-constructed fixture that offers a solid 5600K color temperature. It provides 11,640 lux at 3.3' from the bare bulb and 91,500 lux with a standard lampshade. Special modes include Master, Rotate, CCT, and more, and it has eight scene effects available, including lightning, flash, candlelight, TV, bad bulb, explosion, fireworks, and paparazzi. This LED light enables brightness control from 0 to 100% and is equipped with a multifunctional LCD Screen.
A support app lets you control the light's functions and make adjustments from a smartphone via Bluetooth. It is powered by the included AC adapter or separately available NP-F batteries, and is suitable for live broadcast and indoor or outdoor shooting. Equipped with a Bowens mount, it can be used with diffusers, softboxes, honeycomb covers, and more. Included with the light is a light stand, a lantern soft box, a carrying case, and power supply.
In the Box
- GVM SD300S Daylight LED Video Light Kit with Lantern Softbox
- Power Supply Adapter
- Power Cable
- Light Stand
- Lantern Softbox
- Carrying Bag
GVM SD300S Specs
| Item Type | 1 x LED Monolight |
| Included Light Modifier | 1 x Lantern Softbox |
| Included Storage Case | 1 x Case |
| Color Temperature | 5600K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 97 TLCIÂ 97 |
| Cooling System | Fan |
| Dimming | Yes, Built-In Dimmer 0 to 100% |
| Beam Angle | 120° |
| Front Accessory Mount | Bowens S |
| Power Source | AC to DC Adapter (Included) |
| Inputs/Outputs | 1 x Mini-XLR 3-Pin DMX Input/Output 1 x Proprietary 2-Pin Power Input |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1 x Edison Plug to Proprietary 2-Pin AC to DC Adapter (32 VDC at 9.5 A) |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 300 W |
| Included Light Stand / Mount | 1 x Light Stand |
| Yoke Type | Manually-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1 x 5/8" Receiver (Via Yoke Mount) |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 1.1 x 0.7 x 0.4' / 34.9 x 22.8 x 12.3Â cm (Fixture) |
| Weight | 6.94Â lb / 3.15Â kg |
| Package Weight | 21 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 36.1 x 14.2 x 10.9" |
GVM SD300S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















