đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$9.27
Original: $30.91
-70%Fibox PC 95/50 LT Plastic Enclosure Utility Box Polycarbonate 50 mm 100 IP66 IP67—
$30.91
$9.27The Story
This is a Plastic Enclosure, Utility Box, Polycarbonate, 50 mm, 100 mm, 100 mm, IP66, IP67 product from FIBOX with the model number PC 95/50 LT
Product details
| Enclosure Type | Utility Box |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| External Height - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | 100mm |
| External Depth - Metric | 100mm |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 6, 12, 13 |
| External Height - Imperial | 1.97" |
| External Width - Imperial | 3.94" |
| External Depth - Imperial | 3.94" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | FIBOX |
| Part Number | PC 95/50 LT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Plastic Enclosure, Utility Box, Polycarbonate, 50 mm, 100 mm, 100 mm, IP66, IP67 product from FIBOX with the model number PC 95/50 LT
Product details
| Enclosure Type | Utility Box |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| External Height - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | 100mm |
| External Depth - Metric | 100mm |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 6, 12, 13 |
| External Height - Imperial | 1.97" |
| External Width - Imperial | 3.94" |
| External Depth - Imperial | 3.94" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | FIBOX |
| Part Number | PC 95/50 LT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












