đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$74.23
Original: $247.45
-70%FIBOX PC 300/150 ZG Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 255 mm, IP66, IP67, NEMA 1, 4, 4X, 6, 152 mm—
$247.45
$74.23The Story
This is a Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 255 mm, IP66, IP67, NEMA 1, 4, 4X, 6, 152 mm product from FIBOX with the model number PC 300/150 ZG
Product details
| External Depth - Imperial | - |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 255mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 6 |
| External Height - Metric | 152mm |
| External Height - Imperial | - |
| External Width - Imperial | - |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| External Depth - Metric | 360mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | FIBOX |
| Part Number | PC 300/150 ZG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 255 mm, IP66, IP67, NEMA 1, 4, 4X, 6, 152 mm product from FIBOX with the model number PC 300/150 ZG
Product details
| External Depth - Imperial | - |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 255mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 6 |
| External Height - Metric | 152mm |
| External Height - Imperial | - |
| External Width - Imperial | - |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| External Depth - Metric | 360mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | FIBOX |
| Part Number | PC 300/150 ZG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












