
Original: $81.78
-70%$81.78
$24.53The Story
Energizer CHFC3 Overview
The CHFC3 Universal NiMH Battery Charger from Energizer  has four bays to charge AA, AAA, C, and D batteries as well as two bays to charge 9V batteries. Once the batteries have reached full capacity, the Delta V has a safety timer that shuts off to prevent the batteries from overcharging. The universal charger has short circuit and reverse polarity protection, and a solid green LED indicates the batteries are charging. The LED will flash if a bad or primary battery is detected and won't charge the battery.
Charging Times
AA 2000 to 2300mAh: 4-5 hours
AAA 500 to 800mAh: 2-3 hours
C/D 2500mAh: 5 hours
9V 175mAh: 8 hours
Auto Timer Shut Off
AAA: 3.5 hours
In the Box
- Energizer CHFC3 Universal NiMH Battery Charger
- Limited Lifetime Warranty
Energizer CHFC3 Specs
| AC Input Power | 100 to 240Â VAC, 50 / 60Â Hz |
| Charging Bays | 4 x AA 4 x AAA 4 x C 4 x D 2 x 9V |
| Supported Battery Chemistry | Ni-MH |
| Charging Amperage | 30 to 650 mA |
| Power Input | 2-Prong US Plug |
| Charger Dimensions | 7.83 x 4.21 x 1.89" / 199.00 x 107.00 x 48.00Â mm |
| Charger Weight | 11.36Â oz / 322Â g |
| Package Weight | 0.96 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.3 x 4.5 x 2.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Energizer CHFC3 Overview
The CHFC3 Universal NiMH Battery Charger from Energizer  has four bays to charge AA, AAA, C, and D batteries as well as two bays to charge 9V batteries. Once the batteries have reached full capacity, the Delta V has a safety timer that shuts off to prevent the batteries from overcharging. The universal charger has short circuit and reverse polarity protection, and a solid green LED indicates the batteries are charging. The LED will flash if a bad or primary battery is detected and won't charge the battery.
Charging Times
AA 2000 to 2300mAh: 4-5 hours
AAA 500 to 800mAh: 2-3 hours
C/D 2500mAh: 5 hours
9V 175mAh: 8 hours
Auto Timer Shut Off
AAA: 3.5 hours
In the Box
- Energizer CHFC3 Universal NiMH Battery Charger
- Limited Lifetime Warranty
Energizer CHFC3 Specs
| AC Input Power | 100 to 240Â VAC, 50 / 60Â Hz |
| Charging Bays | 4 x AA 4 x AAA 4 x C 4 x D 2 x 9V |
| Supported Battery Chemistry | Ni-MH |
| Charging Amperage | 30 to 650 mA |
| Power Input | 2-Prong US Plug |
| Charger Dimensions | 7.83 x 4.21 x 1.89" / 199.00 x 107.00 x 48.00Â mm |
| Charger Weight | 11.36Â oz / 322Â g |
| Package Weight | 0.96 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.3 x 4.5 x 2.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















