
Original: $16.16
-70%$16.16
$4.85The Story
Product details
| Product Range | 707 Series |
| Sensor Connector Size | M5 |
| Sensor Connector Gender | Male |
| No. of Positions | 4 Positions |
| Sensor Contact Type | PCB Pin |
| Sensor Connector Mounting | Straight Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | - |
| Connector Body Material | Brass Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | BINDER |
| Part Number | 09-3111-81-04 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Product details
| Product Range | 707 Series |
| Sensor Connector Size | M5 |
| Sensor Connector Gender | Male |
| No. of Positions | 4 Positions |
| Sensor Contact Type | PCB Pin |
| Sensor Connector Mounting | Straight Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | - |
| Connector Body Material | Brass Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | BINDER |
| Part Number | 09-3111-81-04 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











