
Original: $72.96
-70%$72.96
$21.89The Story
Product details
| Contact Material | Brass |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Sensor Connector Size | 7/8" |
| Connector Coding | - |
| Voltage Rating | 600V |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Product Range | - |
| Current Rating | 9A |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | B 4151-0/9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Contact Material | Brass |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Sensor Connector Size | 7/8" |
| Connector Coding | - |
| Voltage Rating | 600V |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Product Range | - |
| Current Rating | 9A |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | B 4151-0/9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










