
Original: $19.15
-70%$19.15
$5.74The Story
Product details
| Product Range | 713 Series |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Gender | Receptacle |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 8A |
| Voltage Rating | 250V |
Other details
| Brand | BINDER |
| Part Number | 99-0430-19-04 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Product Range | 713 Series |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Gender | Receptacle |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 8A |
| Voltage Rating | 250V |
Other details
| Brand | BINDER |
| Part Number | 99-0430-19-04 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










