đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$10.23
Original: $34.10
-70%BERNSTEIN CT-541 Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 80 mm, IP65, NEMA 1, 4, 4X, 12, 13, 55 mm—
$34.10
$10.23The Story
This is a Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 80 mm, IP65, NEMA 1, 4, 4X, 12, 13, 55 mm product from BERNSTEIN with the model number CT-541
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 12, 13 |
| External Height - Metric | 55mm |
| External Width - Metric | 80mm |
| External Depth - Metric | 82mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 2.17" |
| External Width - Imperial | 3.15" |
| External Depth - Imperial | 3.23" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERNSTEIN |
| Part Number | CT-541 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Plastic Enclosure, Multipurpose, Polycarbonate, 80 mm, IP65, NEMA 1, 4, 4X, 12, 13, 55 mm product from BERNSTEIN with the model number CT-541
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 4X, 12, 13 |
| External Height - Metric | 55mm |
| External Width - Metric | 80mm |
| External Depth - Metric | 82mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 2.17" |
| External Width - Imperial | 3.15" |
| External Depth - Imperial | 3.23" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERNSTEIN |
| Part Number | CT-541 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












