Original: $537.58
-70%$537.58
$161.27The Story
Bellari PA555 Overview
The Rolls Bellari PA555 is a tube preamplifier for line-level sources including DAC, phono stage/pre, CD players, and mobile devices. It sports three sets of stereo RCA inputs and a 3.5mm input for computers, smartphones, and other appropriate sources. With the onboard switch, you can choose among the inputs and route them to the stereo RCA outputs.
The PA555 uses a 12AX7 tube running at 150 volts. The input signal is connected directly to the grid of the tube, resulting in all gain from the 12AX7 tube. The PA555 has a no feedback circuit or integrated circuits in the audio path; it is a direct, all analog signal path. The Rolls Bellari PA555 includes a 15V power supply.
In the Box
- Bellari PA555 Tube Preamplifier
- 15V Power Supply
- Limited 1-Year Warranty
Bellari PA555 Specs
| Connections | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Input, Phone Type 3 x Stereo RCA Inputs 1 x Stereo RCA Output |
| Controls | Level Control Knob Input Select Switch Hard Wire Power Switch |
| Gain | Maximum Gain: 11.1 dB |
| Impedance | Input Impedance: 10 kOhms Output Impedance: 100 Ohms |
| Frequency Response | 5 Hz to 198 kHz ±3 dB |
| THD | 0.1% |
| Signal to Noise Ratio | >103 dB Unweighted |
| Crosstalk | -75 dB |
| Indicator | 1 LED for Power |
| Power | 15 VDC 500 mA |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 6.0 x 2.5 x 5.4" / 152.4 x 63.5 x 137.2 mm |
| Weight | 2.0 lb / 0.9 kg |
| Package Weight | 2.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.9 x 7.4 x 4.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bellari PA555 Overview
The Rolls Bellari PA555 is a tube preamplifier for line-level sources including DAC, phono stage/pre, CD players, and mobile devices. It sports three sets of stereo RCA inputs and a 3.5mm input for computers, smartphones, and other appropriate sources. With the onboard switch, you can choose among the inputs and route them to the stereo RCA outputs.
The PA555 uses a 12AX7 tube running at 150 volts. The input signal is connected directly to the grid of the tube, resulting in all gain from the 12AX7 tube. The PA555 has a no feedback circuit or integrated circuits in the audio path; it is a direct, all analog signal path. The Rolls Bellari PA555 includes a 15V power supply.
In the Box
- Bellari PA555 Tube Preamplifier
- 15V Power Supply
- Limited 1-Year Warranty
Bellari PA555 Specs
| Connections | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Input, Phone Type 3 x Stereo RCA Inputs 1 x Stereo RCA Output |
| Controls | Level Control Knob Input Select Switch Hard Wire Power Switch |
| Gain | Maximum Gain: 11.1 dB |
| Impedance | Input Impedance: 10 kOhms Output Impedance: 100 Ohms |
| Frequency Response | 5 Hz to 198 kHz ±3 dB |
| THD | 0.1% |
| Signal to Noise Ratio | >103 dB Unweighted |
| Crosstalk | -75 dB |
| Indicator | 1 LED for Power |
| Power | 15 VDC 500 mA |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 6.0 x 2.5 x 5.4" / 152.4 x 63.5 x 137.2 mm |
| Weight | 2.0 lb / 0.9 kg |
| Package Weight | 2.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.9 x 7.4 x 4.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














