Original: $0.80
-70%$0.80
$0.24The Story
- Fundamental oscillation mode
- 50R Maximum equivalent series resistance
- 7pF Maximum shunt capacitance
- 1mW Maximum drive level
- 500MR at 100VDC Minimum insulation resistance
Applications
Clock & Timing
Product details
| Load Capacitance | 18pF |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Crystal Case | SMD, 10.3mm x 3.8mm |
| Product Range | CAA Series |
| Frequency Stability + / - | 50ppm |
| Frequency Tolerance + / - | 30ppm |
| Frequency Nom | 12MHz |
Other details
| Brand | AKER |
| Part Number | CAA-12.000-18-3050-X |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Fundamental oscillation mode
- 50R Maximum equivalent series resistance
- 7pF Maximum shunt capacitance
- 1mW Maximum drive level
- 500MR at 100VDC Minimum insulation resistance
Applications
Clock & Timing
Product details
| Load Capacitance | 18pF |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Crystal Case | SMD, 10.3mm x 3.8mm |
| Product Range | CAA Series |
| Frequency Stability + / - | 50ppm |
| Frequency Tolerance + / - | 30ppm |
| Frequency Nom | 12MHz |
Other details
| Brand | AKER |
| Part Number | CAA-12.000-18-3050-X |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









