đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.44
Original: $1.47
-70%Abracon ABM8AIG-30.000MHZ-12-D2Z-T Crystal 30 MHz SMD 3.2mm x 2.5mm 50 ppm 12 pF 20 ABM8AIG Series—
$1.47
$0.44The Story
This is a Crystal, 30 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 50 ppm, 12 pF, 20 ppm, ABM8AIG Series product from ABRACON with the model number ABM8AIG-30.000MHZ-12-D2Z-T
Product details
| Frequency Nom | 30MHz |
| Crystal Case | SMD, 3.2mm x 2.5mm |
| Frequency Stability + / - | 50ppm |
| Load Capacitance | 12pF |
| Frequency Tolerance + / - | 20ppm |
| Product Range | ABM8AIG Series |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
Other details
| Brand | ABRACON |
| Part Number | ABM8AIG-30.000MHZ-12-D2Z-T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a Crystal, 30 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 50 ppm, 12 pF, 20 ppm, ABM8AIG Series product from ABRACON with the model number ABM8AIG-30.000MHZ-12-D2Z-T
Product details
| Frequency Nom | 30MHz |
| Crystal Case | SMD, 3.2mm x 2.5mm |
| Frequency Stability + / - | 50ppm |
| Load Capacitance | 12pF |
| Frequency Tolerance + / - | 20ppm |
| Product Range | ABM8AIG Series |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
Other details
| Brand | ABRACON |
| Part Number | ABM8AIG-30.000MHZ-12-D2Z-T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







