
Original: $0.71
-70%$0.71
$0.21The Story
Product details
| Frequency Nom | 16MHz |
| Crystal Case | SMD, 3.2mm x 2.5mm |
| Frequency Stability + / - | 10ppm |
| Load Capacitance | 7pF |
| Frequency Tolerance + / - | 10ppm |
| Product Range | ABM8 Series |
| Operating Temperature Min | -10°C |
| Operating Temperature Max | 60°C |
Other details
| Brand | ABRACON |
| Part Number | ABM8-16.000MHZ-7-1-U-T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| Frequency Nom | 16MHz |
| Crystal Case | SMD, 3.2mm x 2.5mm |
| Frequency Stability + / - | 10ppm |
| Load Capacitance | 7pF |
| Frequency Tolerance + / - | 10ppm |
| Product Range | ABM8 Series |
| Operating Temperature Min | -10°C |
| Operating Temperature Max | 60°C |
Other details
| Brand | ABRACON |
| Part Number | ABM8-16.000MHZ-7-1-U-T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









