
Original: $15.50
-70%$15.50
$4.65The Story
Product details
| External Depth - Imperial | 2.6" |
| External Depth - Metric | 66mm |
| External Width - Imperial | 5.94" |
| External Height - Imperial | 4.25" |
| External Width - Metric | 151mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| Enclosure Material | Thermoplastic |
| External Height - Metric | 108mm |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | Europa Series |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 00852 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| External Depth - Imperial | 2.6" |
| External Depth - Metric | 66mm |
| External Width - Imperial | 5.94" |
| External Height - Imperial | 4.25" |
| External Width - Metric | 151mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| Enclosure Material | Thermoplastic |
| External Height - Metric | 108mm |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | Europa Series |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 00852 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












