đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.20
Original: $10.66
-70%ABB 00851 Non Metallic Enclosure, Europa Series, IP65, Junction Box, 100 mm, 100 mm, 80 mm, Thermoplastic—
$10.66
$3.20The Story
This is a Non Metallic Enclosure, Europa Series, IP65, Junction Box, 100 mm, 100 mm, 80 mm, Thermoplastic product from ABB with the model number 00851
Product details
| External Depth - Imperial | 3.15" |
| External Depth - Metric | 80mm |
| External Width - Imperial | 3.94" |
| External Height - Imperial | 3.94" |
| External Width - Metric | 100mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| Enclosure Material | Thermoplastic |
| External Height - Metric | 100mm |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | Europa Series |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 00851 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Non Metallic Enclosure, Europa Series, IP65, Junction Box, 100 mm, 100 mm, 80 mm, Thermoplastic product from ABB with the model number 00851
Product details
| External Depth - Imperial | 3.15" |
| External Depth - Metric | 80mm |
| External Width - Imperial | 3.94" |
| External Height - Imperial | 3.94" |
| External Width - Metric | 100mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| Enclosure Material | Thermoplastic |
| External Height - Metric | 100mm |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | Europa Series |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 00851 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












