Original: $133.67
-70%$133.67
$40.10The Story
Yongnuo YN160 III Overview
The YYN160 III Bi-Color On-Camera Light is one of a series of on-camera LED lights from Yongnuo. This slim unit features 192 LEDs, split between daylight and tungsten. It features a digital LED readout for dimming and color temperature, as well as a single knob that toggles between both. The light offers two dimming modes (rough and fine), and a "Set" button that allows you to save a brightness and color temperature selection for easy recall.
Built-in barndoors with intensifiers help you control the light, and the two slide-in filter panels (CTO and diffusion) provide more light control. Designed to work with most DSLRs and small camcorders, the light can be powered using a Sony NP-F series battery (not included) or via an optional AC adapter. The light has an integrated 3-prong mounting system and includes a handle, cold shoe mounting foot with built-in 1/4"-20 threaded hole, and a flat base, allowing you to mount it onto a variety of supports, handhold it, mount on top of a camera, or stand it on a flat surface.
In the Box
- Yongnuo YN160 III Bi-Color On-Camera Light
- 3-Prong to Cold Shoe Mounting Foot Adapter
- Flat Mounting Base
- Handle
- Orange Filter
- Diffusion Filter
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
Yongnuo YN160 III Specs
| Beam Angle | 55° |
| Color Temperature | 3200 to 5500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Lumens | 1536 |
| Dimming | Yes, Continuous |
| Number of LEDs | 96 (Daylight) 96 (Tungsten) |
| Battery Plate | 1 x Sony L-Series (NP-F) |
| DC Input Power | VDC at 5 A |
| Max Power Consumption | 12 W |
| Power Input Connector | Barrel / Coax |
| Mount Type | 3-Prong |
| Dimensions | 7.7 x 6.9 x 3" / 195 x 175 x 75Â mm |
| Weight | 23.67Â oz / 671Â g |
| Package Weight | 1.485 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 7 x 3.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Yongnuo YN160 III Overview
The YYN160 III Bi-Color On-Camera Light is one of a series of on-camera LED lights from Yongnuo. This slim unit features 192 LEDs, split between daylight and tungsten. It features a digital LED readout for dimming and color temperature, as well as a single knob that toggles between both. The light offers two dimming modes (rough and fine), and a "Set" button that allows you to save a brightness and color temperature selection for easy recall.
Built-in barndoors with intensifiers help you control the light, and the two slide-in filter panels (CTO and diffusion) provide more light control. Designed to work with most DSLRs and small camcorders, the light can be powered using a Sony NP-F series battery (not included) or via an optional AC adapter. The light has an integrated 3-prong mounting system and includes a handle, cold shoe mounting foot with built-in 1/4"-20 threaded hole, and a flat base, allowing you to mount it onto a variety of supports, handhold it, mount on top of a camera, or stand it on a flat surface.
In the Box
- Yongnuo YN160 III Bi-Color On-Camera Light
- 3-Prong to Cold Shoe Mounting Foot Adapter
- Flat Mounting Base
- Handle
- Orange Filter
- Diffusion Filter
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
Yongnuo YN160 III Specs
| Beam Angle | 55° |
| Color Temperature | 3200 to 5500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Lumens | 1536 |
| Dimming | Yes, Continuous |
| Number of LEDs | 96 (Daylight) 96 (Tungsten) |
| Battery Plate | 1 x Sony L-Series (NP-F) |
| DC Input Power | VDC at 5 A |
| Max Power Consumption | 12 W |
| Power Input Connector | Barrel / Coax |
| Mount Type | 3-Prong |
| Dimensions | 7.7 x 6.9 x 3" / 195 x 175 x 75Â mm |
| Weight | 23.67Â oz / 671Â g |
| Package Weight | 1.485 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 7 x 3.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







