Original: $110.91
-70%$110.91
$33.27The Story
Yongnuo YN160 III Overview
The YYN-160 III On-Camera Light is one of a series of on-camera LED lights from Yongnuo Digital. This slim unit features 192 daylight-balanced LEDs. The light offers two dimming modes (rough and fine), barndoors with intensifiers, a power-on/luminance adjustment knob, and two slide-in filter panels (orange and diffusion). The YN-160 III On-Camera Light also features a push-button numerical LED display that shows the remaining battery power, luminance, and dimming mode information.
Designed to work with most DSLRs and small camcorders, the YN-160 III On-Camera Light can be powered using a Sony NP-F series battery (not included) or via an optional AC adapter. The light has three mounting options: onto your camera via the hot shoe, on a flat surface using the mini plate, or handheld using the included handle.
In the Box
- Yongnuo YN-160 III On-Camera Light (Daylight)
- 3-Prong to Cold Shoe Adapter
- Flat Mini Plate
- Handle
- Orange Filter
- Diffusion Filter
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
Yongnuo YN160 III Specs
| Beam Angle | 55° |
| Color Temperature | 5500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Lumens | 1536 |
| Number of LEDs | 192 |
| Battery Plate | 1 x Sony L-Series (NP-F) |
| DC Input Power | VDC at 5 A |
| Max Power Consumption | 12 W |
| Dimensions | 7.7 x 6.9 x 3" / 195 x 175 x 75Â mm |
| Weight | 11.6Â oz / 330Â g |
| Package Weight | 1.46 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 6.9 x 3.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Yongnuo YN160 III Overview
The YYN-160 III On-Camera Light is one of a series of on-camera LED lights from Yongnuo Digital. This slim unit features 192 daylight-balanced LEDs. The light offers two dimming modes (rough and fine), barndoors with intensifiers, a power-on/luminance adjustment knob, and two slide-in filter panels (orange and diffusion). The YN-160 III On-Camera Light also features a push-button numerical LED display that shows the remaining battery power, luminance, and dimming mode information.
Designed to work with most DSLRs and small camcorders, the YN-160 III On-Camera Light can be powered using a Sony NP-F series battery (not included) or via an optional AC adapter. The light has three mounting options: onto your camera via the hot shoe, on a flat surface using the mini plate, or handheld using the included handle.
In the Box
- Yongnuo YN-160 III On-Camera Light (Daylight)
- 3-Prong to Cold Shoe Adapter
- Flat Mini Plate
- Handle
- Orange Filter
- Diffusion Filter
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
Yongnuo YN160 III Specs
| Beam Angle | 55° |
| Color Temperature | 5500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Lumens | 1536 |
| Number of LEDs | 192 |
| Battery Plate | 1 x Sony L-Series (NP-F) |
| DC Input Power | VDC at 5 A |
| Max Power Consumption | 12 W |
| Dimensions | 7.7 x 6.9 x 3" / 195 x 175 x 75Â mm |
| Weight | 11.6Â oz / 330Â g |
| Package Weight | 1.46 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 6.9 x 3.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







