
Original: $227.23
-70%$227.23
$68.17The Story
YC Onion C1 Overview
Add high-quality audio with full portability to your mobile production kit with this C1 Wireless Microphone with 2 Transmitters from YC Onion. Designed for compatibility with iOS devices, the system comes with two transmitters, each featuring a a built-in omnidirectional microphone. An omnidirectional lavalier microphone is also included for added recording flexibility. The receiver has a digital/analog dual-output mode that enables connectivity with the double-end 3.5mm TRRS cable or the USB Type-C earbud that comes with the unit, allowing users to send the output to a digital or analog recording device, such as a camera, audio recorder, or a computer.
The 2.4 GHz digital wireless transmission allows for audio sent from transmitter to receiver to hold up exceptionally at up to 328' with only 5 ms of latency. Acoustic, Reverberation, and Noise Reduction modes provide professional soundscapes using an eight-level noise-reduction algorithm. The transmitter's battery 500mAh capacity enables life up to 40 hours or 200 hours of continuous operation when used with the included high-capacity charging case. A cold shoe mount adapter is also included for added mounting options and a protective storage bag makes carrying it all simple and worry-free.
In the Box
- YC Onion C1 Wireless Microphone with 2 Transmitters (iOS)
- 2 x Transmitter
- Receiver
- Charging Case
- 2 x Windscreen
- Omnidirectional Lavalier Microphone
- 3.5mm TRS to 3.5mm TRRS Audio Cable
- Double End 3.5mm TRRS Audio Cable
- 2 x USB Type-C Earbud
- Cold Shoe Base
- Storage Bag
YC Onion C1 Specs
| Wireless Technology | Digital 2.4 GHz |
| Number of RF Channel Frequencies | 1 |
| Included Transmitters | 2 x Clip-On with Microphone |
| Diversity | Non-Diversity |
| Max Operating Range | 328.1' / 100 m |
| Max Transmitters per Band | 2 |
| Built-In Recorder | No |
| OS Compatibility | iOS *As of December, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Latency | 5 ms |
| Dynamic Range | 92 dB |
| SNR | 69 dB |
| Receiver Type | Mobile Device-Mount / Portable |
| Mounting Options | Shoe-Mount, Tabletop (with Included Hardware) |
| Antenna | Internal |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRRS Female Unbalanced Line/Headphone Output |
| Network I/O | None |
| USB/Lightning Connectivity | 1 x USB-C Female (Audio, Charging) |
| Power Requirements | Battery |
| Battery Type | 1 x Built-In Rechargeable (Included) |
| Internal Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Charging Time | 50 Minutes |
| Approx. Battery Life | 7 Hours (Lithium Rechargeable) |
| Dimensions | 0.6 x 2.7 x 0.8" / 14.6 x 68 x 20 mm |
| Weight | 0.5 oz / 15.5 g |
| Transmitter Type | Clip-On with Microphone |
| RF Output Power | Not Specified by Manufacturer |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Female Input |
| Auto-Level Control | Yes |
| Sync Method | 2.4 GHz QPSK |
| Antenna | Internal |
| Power Requirements | Battery |
| Battery Type | 1 x Built-In Rechargeable (Included) |
| Internal Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Charging Time | 200 Minutes |
| Approx. Battery Life | 40 Hours (Lithium Rechargeable) |
| USB/Lightning I/O | 1 x USB-C (Audio, Charging) |
| Dimensions | 1.7 x 1.8 x 0.7" / 44 x 46.5 x 18.6 mm |
| Weight | 1 oz / 29.5 g |
| Microphone Type | Integrated |
| Sound Field | Mono |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| SNR | 69 dB |
| Equivalent Noise Level | 69 dB |
| Maximum SPL | 100 dB SPL |
| Sensitivity | -36 dB |
| Dynamic Range | 92 dB |
| Additional Runtime | 160 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 2200 mAh |
| Charging Interface | USB-C |
| Dimensions | 3.4 x 3.2 x 2.3" / 85.5 x 81 x 57.6 mm |
| Weight | 5.9 oz / 168 g |
| Package Weight | 1.14 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 5.3 x 2.9" |
YC Onion C1 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
YC Onion C1 Overview
Add high-quality audio with full portability to your mobile production kit with this C1 Wireless Microphone with 2 Transmitters from YC Onion. Designed for compatibility with iOS devices, the system comes with two transmitters, each featuring a a built-in omnidirectional microphone. An omnidirectional lavalier microphone is also included for added recording flexibility. The receiver has a digital/analog dual-output mode that enables connectivity with the double-end 3.5mm TRRS cable or the USB Type-C earbud that comes with the unit, allowing users to send the output to a digital or analog recording device, such as a camera, audio recorder, or a computer.
The 2.4 GHz digital wireless transmission allows for audio sent from transmitter to receiver to hold up exceptionally at up to 328' with only 5 ms of latency. Acoustic, Reverberation, and Noise Reduction modes provide professional soundscapes using an eight-level noise-reduction algorithm. The transmitter's battery 500mAh capacity enables life up to 40 hours or 200 hours of continuous operation when used with the included high-capacity charging case. A cold shoe mount adapter is also included for added mounting options and a protective storage bag makes carrying it all simple and worry-free.
In the Box
- YC Onion C1 Wireless Microphone with 2 Transmitters (iOS)
- 2 x Transmitter
- Receiver
- Charging Case
- 2 x Windscreen
- Omnidirectional Lavalier Microphone
- 3.5mm TRS to 3.5mm TRRS Audio Cable
- Double End 3.5mm TRRS Audio Cable
- 2 x USB Type-C Earbud
- Cold Shoe Base
- Storage Bag
YC Onion C1 Specs
| Wireless Technology | Digital 2.4 GHz |
| Number of RF Channel Frequencies | 1 |
| Included Transmitters | 2 x Clip-On with Microphone |
| Diversity | Non-Diversity |
| Max Operating Range | 328.1' / 100 m |
| Max Transmitters per Band | 2 |
| Built-In Recorder | No |
| OS Compatibility | iOS *As of December, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Latency | 5 ms |
| Dynamic Range | 92 dB |
| SNR | 69 dB |
| Receiver Type | Mobile Device-Mount / Portable |
| Mounting Options | Shoe-Mount, Tabletop (with Included Hardware) |
| Antenna | Internal |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRRS Female Unbalanced Line/Headphone Output |
| Network I/O | None |
| USB/Lightning Connectivity | 1 x USB-C Female (Audio, Charging) |
| Power Requirements | Battery |
| Battery Type | 1 x Built-In Rechargeable (Included) |
| Internal Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Charging Time | 50 Minutes |
| Approx. Battery Life | 7 Hours (Lithium Rechargeable) |
| Dimensions | 0.6 x 2.7 x 0.8" / 14.6 x 68 x 20 mm |
| Weight | 0.5 oz / 15.5 g |
| Transmitter Type | Clip-On with Microphone |
| RF Output Power | Not Specified by Manufacturer |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Female Input |
| Auto-Level Control | Yes |
| Sync Method | 2.4 GHz QPSK |
| Antenna | Internal |
| Power Requirements | Battery |
| Battery Type | 1 x Built-In Rechargeable (Included) |
| Internal Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Charging Time | 200 Minutes |
| Approx. Battery Life | 40 Hours (Lithium Rechargeable) |
| USB/Lightning I/O | 1 x USB-C (Audio, Charging) |
| Dimensions | 1.7 x 1.8 x 0.7" / 44 x 46.5 x 18.6 mm |
| Weight | 1 oz / 29.5 g |
| Microphone Type | Integrated |
| Sound Field | Mono |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| SNR | 69 dB |
| Equivalent Noise Level | 69 dB |
| Maximum SPL | 100 dB SPL |
| Sensitivity | -36 dB |
| Dynamic Range | 92 dB |
| Additional Runtime | 160 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 2200 mAh |
| Charging Interface | USB-C |
| Dimensions | 3.4 x 3.2 x 2.3" / 85.5 x 81 x 57.6 mm |
| Weight | 5.9 oz / 168 g |
| Package Weight | 1.14 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 5.3 x 2.9" |
YC Onion C1 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















