
Original: $173.55
-70%$173.55
$52.07The Story
YC Onion BLADE H-A7S3-A Overview
Add accessory mounting and protection for your Sony a7S III mirrorless camera with this lightweight Blade Half Camera Cage from YC Onion. This jet-black camera cage features a red top trim, and the camera mounts onto the cage with an integrated 1/4"-20 screw. It maintains access to the camera's controls and ports and features a variety of mounting options.
The half cage features an integrated shoe mount on top and multiple 1/4"-20 and 3/8"-16 accessory threads around the entire cage, including on the bottom for mounting a baseplate or tripod quick release plate. It also features threads on the front for an optional lens support. A multifunction tool is included to secure various screws around the camera cage.
In the Box
- YC Onion Blade Half Camera Cage for Sony a7S III
- Multifunction Tool
YC Onion BLADE H-A7S3-A Specs
| Support Type | Cage |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Sony a7S III |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | Cage: Multiple x 1/4"-20 Thread, Multiple x 3/8"-16 Thread |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Screw |
| Tripod Mounting | Cage: 1/4"-20 Thread, 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | Cage, Top: 1 x Cold Shoe |
| Rosettes | None |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 4.5 x 4 x 2.9" / 115 x 101 x 73Â mm |
| Weight | 6.7Â oz / 190Â g |
| Package Weight | 0.805 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 6.6 x 3.1" |
YC Onion BLADE H-A7S3-A Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
YC Onion BLADE H-A7S3-A Overview
Add accessory mounting and protection for your Sony a7S III mirrorless camera with this lightweight Blade Half Camera Cage from YC Onion. This jet-black camera cage features a red top trim, and the camera mounts onto the cage with an integrated 1/4"-20 screw. It maintains access to the camera's controls and ports and features a variety of mounting options.
The half cage features an integrated shoe mount on top and multiple 1/4"-20 and 3/8"-16 accessory threads around the entire cage, including on the bottom for mounting a baseplate or tripod quick release plate. It also features threads on the front for an optional lens support. A multifunction tool is included to secure various screws around the camera cage.
In the Box
- YC Onion Blade Half Camera Cage for Sony a7S III
- Multifunction Tool
YC Onion BLADE H-A7S3-A Specs
| Support Type | Cage |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Sony a7S III |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | Cage: Multiple x 1/4"-20 Thread, Multiple x 3/8"-16 Thread |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Screw |
| Tripod Mounting | Cage: 1/4"-20 Thread, 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | Cage, Top: 1 x Cold Shoe |
| Rosettes | None |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 4.5 x 4 x 2.9" / 115 x 101 x 73Â mm |
| Weight | 6.7Â oz / 190Â g |
| Package Weight | 0.805 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 6.6 x 3.1" |
YC Onion BLADE H-A7S3-A Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















