
Original: $532.72
-70%$532.72
$159.82The Story
Kondor Blue KB-CR5C Overview
Protect, mount accessories, and get a run/stop grip on your camera with the Raven Black Cage for Canon R5 C with Top Handle from Kondor Blue. Centered around a dedicated camera cage, this kit also includes a top trigger handle that enables you to run/stop your camera when paired with a separately available cable. Read more below about the items in this kit.
Protect your camera and add a variety of accessory mounts for video capture using the Raven Black Cine Cage for Canon R5 C from Kondor Blue. The cage features the correct height for use with a pro matte box, an Arca-type quick release baseplate, three NATO rails, a shoe mount, a cable clamp, and multiple 1/4"-20 and ARRI-style 3/8"-16 accessory threads. This durable cage protects your Canon R5 C camera while maintaining access to its ports, slots, and controls.
- Does not interfere with drop-in filters
- Incorporates a sensor plane marker for checking focus
- Sits at the correct height for use with pro matte boxes
- Cable clamp for HDMI and USB-C cable clamp
- Incorporates multiple 1/4"-20, non-twist 3/8"-16, and M4 threads
- Has NATO rails on the right, left, and top surfaces
- Includes a cold shoe with a safety pin
This black Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control from Kondor Blue mounts on top of your cage or top plate using its NATO clamp. This universal, cheese-style handle features multiple 1/4"-20, 3/8"-16, and ARRI-style anti-twist threads, two shoe mounts, and a single 15mm rod port. The ARRI-style threads on the top feature pre-inserted 3/8"-16 to 1/4"-20 bushings so you have additional options for mounting your accessories.
The handle also features a start/stop button and a LANC port that can connect to a wide variety of camera models such as those from Z CAM, Blackmagic, Sony, Canon, Panasonic, JVC, and more. An 11" long 2.5mm LANC cable and a 12" long micro-USB cable for Sony Alpha series cameras are both included. The grip of the aluminum handle features a smooth, ergonomic design for added comfort and grip.
In the Box
- Kondor Blue Cine Cage for Canon R5 C (Raven Black)
- Arca-Type Quick Release Plate
- Allen Key (2mm)
- Allen Key (4mm)
- Limited Lifetime Warranty
- Kondor Blue Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control for Select Cameras (Black)
- 4 x 3/8"-16 to 1/4"-20 Bushing
- 2.5mm Right-Angle LANC Cable (11")
- Micro-USB to 2.5mm Cable (12")
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Kondor Blue Cine Cage for Canon R5 C (Raven Black) Specs
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | Cage: Multiple x 1/4"-20 Female Thread, Multiple x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Female Thread, Multiple x M4 Female Thread |
| Camera Mounting | Arca-Type Plate |
| Tripod Mounting | Cage: 1/4"-20 Female Thread, 3/8"-16 Female Thread |
| Shoe Mounting | Cage: 1 x Cold Shoe |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | Cage: 3 x NATO Rail |
| Support Type | Cage |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Canon EOS R5 C |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 6.1 to 4.8 x 2" / 156 to 121 x 52Â mm |
| Weight | 10.9Â oz / 310Â g |
| Package Weight | 1.32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.6 x 8.3 x 2.5" |
Kondor Blue Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control for Select Cameras (Black) Specs
| Item Type | Topside Handle |
| Built-In Controls | Remote Trigger |
| Attachment Method | Attaches via Rail Clamp |
| Rod Standard | 15 mm Single Rod |
| Rod Ports | 1 x 15 mm Rod Port |
| Accessory Mounting | Multiple x 1/4"-20 Thread Multiple x 3/8"-16 Thread Multiple x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | 2 x Built-In Cold Shoe Slot |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | 1 x NATO Rail Clamp |
| Inputs/Outputs | 1 x LANC |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 5 x 3 x 1" / 12.7 x 7.6 x 2.5Â cm |
| Weight | 6Â oz / 170Â g |
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.1 x 4 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kondor Blue KB-CR5C Overview
Protect, mount accessories, and get a run/stop grip on your camera with the Raven Black Cage for Canon R5 C with Top Handle from Kondor Blue. Centered around a dedicated camera cage, this kit also includes a top trigger handle that enables you to run/stop your camera when paired with a separately available cable. Read more below about the items in this kit.
Protect your camera and add a variety of accessory mounts for video capture using the Raven Black Cine Cage for Canon R5 C from Kondor Blue. The cage features the correct height for use with a pro matte box, an Arca-type quick release baseplate, three NATO rails, a shoe mount, a cable clamp, and multiple 1/4"-20 and ARRI-style 3/8"-16 accessory threads. This durable cage protects your Canon R5 C camera while maintaining access to its ports, slots, and controls.
- Does not interfere with drop-in filters
- Incorporates a sensor plane marker for checking focus
- Sits at the correct height for use with pro matte boxes
- Cable clamp for HDMI and USB-C cable clamp
- Incorporates multiple 1/4"-20, non-twist 3/8"-16, and M4 threads
- Has NATO rails on the right, left, and top surfaces
- Includes a cold shoe with a safety pin
This black Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control from Kondor Blue mounts on top of your cage or top plate using its NATO clamp. This universal, cheese-style handle features multiple 1/4"-20, 3/8"-16, and ARRI-style anti-twist threads, two shoe mounts, and a single 15mm rod port. The ARRI-style threads on the top feature pre-inserted 3/8"-16 to 1/4"-20 bushings so you have additional options for mounting your accessories.
The handle also features a start/stop button and a LANC port that can connect to a wide variety of camera models such as those from Z CAM, Blackmagic, Sony, Canon, Panasonic, JVC, and more. An 11" long 2.5mm LANC cable and a 12" long micro-USB cable for Sony Alpha series cameras are both included. The grip of the aluminum handle features a smooth, ergonomic design for added comfort and grip.
In the Box
- Kondor Blue Cine Cage for Canon R5 C (Raven Black)
- Arca-Type Quick Release Plate
- Allen Key (2mm)
- Allen Key (4mm)
- Limited Lifetime Warranty
- Kondor Blue Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control for Select Cameras (Black)
- 4 x 3/8"-16 to 1/4"-20 Bushing
- 2.5mm Right-Angle LANC Cable (11")
- Micro-USB to 2.5mm Cable (12")
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Kondor Blue Cine Cage for Canon R5 C (Raven Black) Specs
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | Cage: Multiple x 1/4"-20 Female Thread, Multiple x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Female Thread, Multiple x M4 Female Thread |
| Camera Mounting | Arca-Type Plate |
| Tripod Mounting | Cage: 1/4"-20 Female Thread, 3/8"-16 Female Thread |
| Shoe Mounting | Cage: 1 x Cold Shoe |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | Cage: 3 x NATO Rail |
| Support Type | Cage |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Canon EOS R5 C |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 6.1 to 4.8 x 2" / 156 to 121 x 52Â mm |
| Weight | 10.9Â oz / 310Â g |
| Package Weight | 1.32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.6 x 8.3 x 2.5" |
Kondor Blue Cage Top Handle with Start/Stop Camera Control for Select Cameras (Black) Specs
| Item Type | Topside Handle |
| Built-In Controls | Remote Trigger |
| Attachment Method | Attaches via Rail Clamp |
| Rod Standard | 15 mm Single Rod |
| Rod Ports | 1 x 15 mm Rod Port |
| Accessory Mounting | Multiple x 1/4"-20 Thread Multiple x 3/8"-16 Thread Multiple x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | 2 x Built-In Cold Shoe Slot |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | 1 x NATO Rail Clamp |
| Inputs/Outputs | 1 x LANC |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 5 x 3 x 1" / 12.7 x 7.6 x 2.5Â cm |
| Weight | 6Â oz / 170Â g |
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.1 x 4 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















