Original: $168.85
-70%$168.85
$50.65The Story
Wooden Camera Top Handle Overview
Add a top handle for accessories, to create low-angle shots, and to safely carry your Canon C70 camera using this Mini Top Handle from Wooden Camera. The compact top handle interlocks with any Canon Accessory Mount hot shoe, such as the one on the C70 camera, or it can mount onto the Wooden Camera top plate for the C70 using its 1/4"-20 mounting screw, which is tightened with an easy-to-use thumbwheel.
The aluminum handle features numerous 1/4"-20 threads and 3/8"-16 ARRI-style accessory mounts to add articulating arms and accessories, and it also features Canon Accessory Mounts on the front and rear of the handle.
Compatibility
Compatible with but not limited to:
Wooden Camera Top Plate for Canon C70 288200
Wooden Camera Monitor Hinge 282800
In the Box
- Wooden Camera Mini Top Handle for Canon C70
- Limited 1-Year Warranty
Wooden Camera Top Handle Specs
| Grip Type | Topside Handle with Cheeseplate-Style Handle |
| Rotation | No |
| Built-In Controls | None |
| Attachment Method | Attaches via 1 x Built-In 1/4"-20 Screw |
| Accessory Mounting | 4 x 1/4"-20 Thread 4 x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 4.2 x 2 x 1.2" / 106.6 x 50.8 x 31.7Â mm |
| Weight | 3Â oz / 84Â g |
| Package Weight | 0.195 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.95 x 3.85 x 1.05" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Wooden Camera Top Handle Overview
Add a top handle for accessories, to create low-angle shots, and to safely carry your Canon C70 camera using this Mini Top Handle from Wooden Camera. The compact top handle interlocks with any Canon Accessory Mount hot shoe, such as the one on the C70 camera, or it can mount onto the Wooden Camera top plate for the C70 using its 1/4"-20 mounting screw, which is tightened with an easy-to-use thumbwheel.
The aluminum handle features numerous 1/4"-20 threads and 3/8"-16 ARRI-style accessory mounts to add articulating arms and accessories, and it also features Canon Accessory Mounts on the front and rear of the handle.
Compatibility
Compatible with but not limited to:
Wooden Camera Top Plate for Canon C70 288200
Wooden Camera Monitor Hinge 282800
In the Box
- Wooden Camera Mini Top Handle for Canon C70
- Limited 1-Year Warranty
Wooden Camera Top Handle Specs
| Grip Type | Topside Handle with Cheeseplate-Style Handle |
| Rotation | No |
| Built-In Controls | None |
| Attachment Method | Attaches via 1 x Built-In 1/4"-20 Screw |
| Accessory Mounting | 4 x 1/4"-20 Thread 4 x ARRI Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Rail Mounting | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 4.2 x 2 x 1.2" / 106.6 x 50.8 x 31.7Â mm |
| Weight | 3Â oz / 84Â g |
| Package Weight | 0.195 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.95 x 3.85 x 1.05" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























