
Original: $454.88
-70%$454.88
$136.46The Story
Washburn Novo S9 Overview
Designed to deliver stunning looks and top-notch playability in a compact package, the Novo S9 Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is an eye-catching instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and cozy size. The select spruce top provides a nice, booming tone, and the figured walnut back and sides give the guitar plenty of regal character.
Washburn Novo S9 Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Walnut |
| Neck Wood | Okoume |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Â cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 42.25 x 19 x 5.5" |
Washburn Novo S9 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Washburn Novo S9 Overview
Designed to deliver stunning looks and top-notch playability in a compact package, the Novo S9 Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is an eye-catching instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and cozy size. The select spruce top provides a nice, booming tone, and the figured walnut back and sides give the guitar plenty of regal character.
Washburn Novo S9 Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Walnut |
| Neck Wood | Okoume |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Â cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 42.25 x 19 x 5.5" |
Washburn Novo S9 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














