
Original: $546.01
-70%$546.01
$163.80The Story
Washburn BURL ACE Overview
When stunning looks are paired with the balanced tone and clear articulation of a midsize grand auditorium body, you get the black fade Deep Forest Burl ACE Acoustic/Electric Guitar from Washburn. The cutaway body shape is easy to play and the onboard Barcus Berry active electronics enable convenient amplification and built-in tuning. Providing great projection and a versatile sound that can accommodate a wide range of playing scenarios, the Burl ACE is a great go-to hybrid acoustic/electric option for stage, studio, or practice.
Washburn BURL ACE Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Grand Auditorium |
| Cutaway | Single-Cutaway |
| Body Wood | Top: Burl, Poplar Back, Sides: Okoume |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Siris |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Â cm |
| Pickguard | No |
| Controls | Tone Control: x 4 Volume Control: x 1 |
| Switching | None |
| Package Weight | 6.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.75 x 19 x 5.75" |
Washburn BURL ACE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Washburn BURL ACE Overview
When stunning looks are paired with the balanced tone and clear articulation of a midsize grand auditorium body, you get the black fade Deep Forest Burl ACE Acoustic/Electric Guitar from Washburn. The cutaway body shape is easy to play and the onboard Barcus Berry active electronics enable convenient amplification and built-in tuning. Providing great projection and a versatile sound that can accommodate a wide range of playing scenarios, the Burl ACE is a great go-to hybrid acoustic/electric option for stage, studio, or practice.
Washburn BURL ACE Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Grand Auditorium |
| Cutaway | Single-Cutaway |
| Body Wood | Top: Burl, Poplar Back, Sides: Okoume |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Siris |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Â cm |
| Pickguard | No |
| Controls | Tone Control: x 4 Volume Control: x 1 |
| Switching | None |
| Package Weight | 6.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.75 x 19 x 5.75" |
Washburn BURL ACE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














