
Original: $310.90
-70%$310.90
$93.27The Story
VocoPro KaraokePal Overview
Compact, lightweight, and designed for jamming on-the-go, the KaraokePal from VocoPro is a 50W, Bluetooth-enabled all-in-one karaoke system that delivers VocoPro's reputed karaoke effects and an all-new digital circuit in an incredibly portable form factor. This system sports an internal rechargeable battery with up to 8 hours of fun, with the option to plug in with USB-C for longer sessions, and includes two wireless, UHF microphones operating at 900 MHz to avoid any possible TV, radio, or Wi-Fi interference.
The KaraokePal features a 3.5mm input and input for sending audio to a larger speaker or playing along to tracks, and the built-in Bluetooth compatibility allows you to sing along to thousands of songs on YouTube or any karaoke app with your smartphone or tablet. The system also includes a USB-C cable and wireless remote control, so you can start partying right away.
In the Box
- VocoPro KaraokePal 50W Bluetooth Karaoke System with Two Wireless Microphones (900 MHz)
- 2 x UHF Wireless Microphone
- USB-C Cable
- Remote Control
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
VocoPro KaraokePal Specs
| Panel Type | MicroLED |
| Size | Not Specified by Manufacturer |
| Touchscreen | No |
| USB I/O | 1 x USB-A Female Input/Output 1 x USB-C (Power Only) Female Input |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Aux Input 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Line Output |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App Compatible | Yes *As of December, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Power Source | USB (Included) |
| Battery Type | 1 x Internal Rechargeable |
| DC Input Power | 5 VDC |
| Color | Black |
| Dimensions | 12 x 8 x 7" / 30.5 x 20.3 x 17.8Â cm |
| Weight | 4Â lb / 1.8Â kg |
| Package Weight | 3.18 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.1 x 7.3 x 7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
VocoPro KaraokePal Overview
Compact, lightweight, and designed for jamming on-the-go, the KaraokePal from VocoPro is a 50W, Bluetooth-enabled all-in-one karaoke system that delivers VocoPro's reputed karaoke effects and an all-new digital circuit in an incredibly portable form factor. This system sports an internal rechargeable battery with up to 8 hours of fun, with the option to plug in with USB-C for longer sessions, and includes two wireless, UHF microphones operating at 900 MHz to avoid any possible TV, radio, or Wi-Fi interference.
The KaraokePal features a 3.5mm input and input for sending audio to a larger speaker or playing along to tracks, and the built-in Bluetooth compatibility allows you to sing along to thousands of songs on YouTube or any karaoke app with your smartphone or tablet. The system also includes a USB-C cable and wireless remote control, so you can start partying right away.
In the Box
- VocoPro KaraokePal 50W Bluetooth Karaoke System with Two Wireless Microphones (900 MHz)
- 2 x UHF Wireless Microphone
- USB-C Cable
- Remote Control
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
VocoPro KaraokePal Specs
| Panel Type | MicroLED |
| Size | Not Specified by Manufacturer |
| Touchscreen | No |
| USB I/O | 1 x USB-A Female Input/Output 1 x USB-C (Power Only) Female Input |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Aux Input 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Line Output |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App Compatible | Yes *As of December, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Power Source | USB (Included) |
| Battery Type | 1 x Internal Rechargeable |
| DC Input Power | 5 VDC |
| Color | Black |
| Dimensions | 12 x 8 x 7" / 30.5 x 20.3 x 17.8Â cm |
| Weight | 4Â lb / 1.8Â kg |
| Package Weight | 3.18 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.1 x 7.3 x 7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















