đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.36
Original: $1.20
-70%Vishay VEMD4110X01 Photodiode AEC-Q101 910NM 0805—
$1.20
$0.36The Story
This is a VEMD4110X01 PHOTODIODE , AEC-Q101, 910NM, 0805 product from VISHAY with the model number VEMD4110X01
Product details
| No. of Pins | 2Pins |
| Diode Case Style | 0805 |
| Wavelength of Peak Sensitivity | 910nm |
| Angle of Half Sensitivity ± | 55° |
| Dark Current | 1000pA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VEMD4110X01 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a VEMD4110X01 PHOTODIODE , AEC-Q101, 910NM, 0805 product from VISHAY with the model number VEMD4110X01
Product details
| No. of Pins | 2Pins |
| Diode Case Style | 0805 |
| Wavelength of Peak Sensitivity | 910nm |
| Angle of Half Sensitivity ± | 55° |
| Dark Current | 1000pA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VEMD4110X01 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










