đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.45
Vishay TDSR0760 TDSR0760 7 Segment LED Display Red 1 mA 1.8 V 2.2 mcd mm—
$3.45
The Story
This is a TDSR0760 7 Segment LED Display , Red, 1 mA, 1.8 V, 2.2 mcd, 1, 7 mm product from VISHAY with the model number TDSR0760
Product details
| LED Colour | Red |
| Forward Current If | 1mA |
| Forward Voltage | 1.8V |
| Luminous Intensity | 2.2mcd |
| No. of Digits / Alpha | 1 |
| Character Size | 7mm |
| Common Connection | Common Cathode |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TDSR0760 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TDSR0760 7 Segment LED Display , Red, 1 mA, 1.8 V, 2.2 mcd, 1, 7 mm product from VISHAY with the model number TDSR0760
Product details
| LED Colour | Red |
| Forward Current If | 1mA |
| Forward Voltage | 1.8V |
| Luminous Intensity | 2.2mcd |
| No. of Digits / Alpha | 1 |
| Character Size | 7mm |
| Common Connection | Common Cathode |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TDSR0760 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








