đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$2.18
Original: $7.26
-70%VISHAY MAL225051102E3 Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, 250 RMI-V Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm—
$7.26
$2.18The Story
This is a Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, 250 RMI-V Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm product from VISHAY with the model number MAL225051102E3
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | 250 RMI-V Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 16mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 25mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL225051102E3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, 250 RMI-V Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm product from VISHAY with the model number MAL225051102E3
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | 250 RMI-V Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 16mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 25mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL225051102E3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







