🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.07
Original: $3.57
-70%VISHAY MAL215097101E3 SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 100 �F, 50 V, 150 CRZ Series—
$3.57
$1.07The Story
Applications
Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 50V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | 150 CRZ Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 100�F |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 490mA |
| Height | 10mm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL215097101E3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Applications
Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 50V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | 150 CRZ Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 100�F |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 490mA |
| Height | 10mm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL215097101E3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







