🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$6.97
Original: $23.22
-70%VISHAY MAL205657103E3 Electrolytic Capacitor, Long Life, 056 PSM Series, 10000 µF, ± 20%, 40 V, 30 mm, 0.038 ohm—
$23.22
$6.97The Story
This is a Electrolytic Capacitor, Long Life, 056 PSM Series, 10000 µF, ± 20%, 40 V, 30 mm, 0.038 ohm product from VISHAY with the model number MAL205657103E3
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 12000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 40V |
| Product Range | 056 PSM Series |
| Diameter | 30mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.038ohm |
| Capacitance | 10000µF |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 40mm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL205657103E3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Electrolytic Capacitor, Long Life, 056 PSM Series, 10000 µF, ± 20%, 40 V, 30 mm, 0.038 ohm product from VISHAY with the model number MAL205657103E3
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 12000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 40V |
| Product Range | 056 PSM Series |
| Diameter | 30mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.038ohm |
| Capacitance | 10000µF |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 40mm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MAL205657103E3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







