
Original: $617.25
-70%$617.25
$185.17The Story
Vanguard VEO3T+264APS Overview
The VEO3T+264APS Travel Tripod with VEO BH-160S Ball Head from Vanguard is a travel-friendly aluminum tripod for photographers, videographers, bloggers, and streamers on the go. This all-in-one tripod is sturdy, reliable, and versatile. The easy-to-operate Multi-Angle Central Column (MACC) can be positioned laterally and moved 360° in any direction, making it suitable for any style of photography, moving from macro to landscape in seconds. The MACC can also be used as a multi-mount when paired with the included VEO+ MA1 adapter, allowing additional equipment to be added. The reversible legs allow the VEO3T+264APS to fold up to a compact 18.9" for transport or storage. In addition, it features a leg that combines with the center column to convert into a 64.37" monopod for situations where a tripod may be too slow or cumbersome to use, like when shooting sports or wildlife.
The included Arca-type VEO PH-38S 3-way pan head has a 4-position rotating camera platform. It delivers additional versatility from any position, and an Arca-type QS-74 quick release plate is included.
- Travel-style tripod with reversible legs for easy, compact folding
- Three easy-set leg angles; move from full height to low angles in seconds
- Multi-Angle Central Column (MACC) offers a variety of setup options
- One leg and center column converts to a 64.37" monopod in three easy steps
- Arca-type VEO PH-38S 3-way pan head has a 4-position rotating camera platform
- Includes QS-74 quick release plate
- Lightweight but with a generous maximum load of 22 lb
- Easy-clean twist leg locks can be removed to clean out sand and other debris
- Canopy includes a reversible 3/8"-16 to 1/4"-20 thread
- 3/8"-16 threaded hole on the side of the canopy for adding an accessory
- VEO MA-1 multi-mount adapter
- Includes spiked feet
- Center column ballast hook
In the Box
- Vanguard VEO3T+264APS Travel Tripod with VEO PH-38S Pan Head & Monopod (Aluminum)
- Vanguard VEO PH-38S 3-Way Pan Head
- Vanguard VEO+MA1 Multi-Mount Adapter
- Carrying Case
- Allen Key Set
Vanguard VEO3T+264APS Specs
| Head Type | Pan & Tilt Head |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Independent Pan Lock | No |
| Lateral Tilt | -30° to +90° |
| Vertical Tilt | +90° to -60° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 22Â lb / 10Â kg |
| Maximum Working Height | 61.3" / 155.7Â cm |
| Max Height without Center Column | 51.5" / 130.8Â cm |
| Minimum Working Height | 8.2" / 20.8Â cm |
| Closed Length | 18.9" / 48.0Â cm |
| Materials | Aluminum Alloy |
| Weight | 5.8Â lb / 2.6Â kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 4 |
| Leg Diameter | 1.0" / 26Â mm (Maximum) |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber, Removable, Spiked |
| Maximum Working Height | 64.37" / 163.50Â cm |
| Leg Sections | 4 |
| Monopod Foot Features | Removable, Rubber, Spiked |
| Center Column Features | Ballast Hook, Removable |
| Center Column Shape | Round |
| Center Column Sections | 1 |
| Center Column Extension Type | Rapid |
| Lateral / 90-Degree Center Column | Yes |
| Center Column Rotation | 360° |
Vanguard VEO3T+264APS Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Vanguard VEO3T+264APS Overview
The VEO3T+264APS Travel Tripod with VEO BH-160S Ball Head from Vanguard is a travel-friendly aluminum tripod for photographers, videographers, bloggers, and streamers on the go. This all-in-one tripod is sturdy, reliable, and versatile. The easy-to-operate Multi-Angle Central Column (MACC) can be positioned laterally and moved 360° in any direction, making it suitable for any style of photography, moving from macro to landscape in seconds. The MACC can also be used as a multi-mount when paired with the included VEO+ MA1 adapter, allowing additional equipment to be added. The reversible legs allow the VEO3T+264APS to fold up to a compact 18.9" for transport or storage. In addition, it features a leg that combines with the center column to convert into a 64.37" monopod for situations where a tripod may be too slow or cumbersome to use, like when shooting sports or wildlife.
The included Arca-type VEO PH-38S 3-way pan head has a 4-position rotating camera platform. It delivers additional versatility from any position, and an Arca-type QS-74 quick release plate is included.
- Travel-style tripod with reversible legs for easy, compact folding
- Three easy-set leg angles; move from full height to low angles in seconds
- Multi-Angle Central Column (MACC) offers a variety of setup options
- One leg and center column converts to a 64.37" monopod in three easy steps
- Arca-type VEO PH-38S 3-way pan head has a 4-position rotating camera platform
- Includes QS-74 quick release plate
- Lightweight but with a generous maximum load of 22 lb
- Easy-clean twist leg locks can be removed to clean out sand and other debris
- Canopy includes a reversible 3/8"-16 to 1/4"-20 thread
- 3/8"-16 threaded hole on the side of the canopy for adding an accessory
- VEO MA-1 multi-mount adapter
- Includes spiked feet
- Center column ballast hook
In the Box
- Vanguard VEO3T+264APS Travel Tripod with VEO PH-38S Pan Head & Monopod (Aluminum)
- Vanguard VEO PH-38S 3-Way Pan Head
- Vanguard VEO+MA1 Multi-Mount Adapter
- Carrying Case
- Allen Key Set
Vanguard VEO3T+264APS Specs
| Head Type | Pan & Tilt Head |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Independent Pan Lock | No |
| Lateral Tilt | -30° to +90° |
| Vertical Tilt | +90° to -60° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 22Â lb / 10Â kg |
| Maximum Working Height | 61.3" / 155.7Â cm |
| Max Height without Center Column | 51.5" / 130.8Â cm |
| Minimum Working Height | 8.2" / 20.8Â cm |
| Closed Length | 18.9" / 48.0Â cm |
| Materials | Aluminum Alloy |
| Weight | 5.8Â lb / 2.6Â kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 4 |
| Leg Diameter | 1.0" / 26Â mm (Maximum) |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber, Removable, Spiked |
| Maximum Working Height | 64.37" / 163.50Â cm |
| Leg Sections | 4 |
| Monopod Foot Features | Removable, Rubber, Spiked |
| Center Column Features | Ballast Hook, Removable |
| Center Column Shape | Round |
| Center Column Sections | 1 |
| Center Column Extension Type | Rapid |
| Lateral / 90-Degree Center Column | Yes |
| Center Column Rotation | 360° |
Vanguard VEO3T+264APS Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















