Original: $49.24
-70%$49.24
$14.77The Story
Benro PURC42 Overview
The PURC42 Arca-Type / RC2 Tripod Plate from Benro is an Arca-Type and RC2 compatible tripod plate in one and can mount easily to quick release receiver of either style without any modifications needed. It quickly and easily mounts to a camera with a three-way screw with hex wrench, D-Ring, and slot tightening options. The PURC42 also has an eye loop for attaching a camera strap and features a rubberized base for secure camera traction without marring the camera body finish.
In the Box
- Benro PURC42 Arca-Type / RC2 Tripod Plate
-
Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Registration Extension: 2-Year
Benro PURC42 Specs
| Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male |
| Tripod Mounting Thread | None |
| Accessory Mounting Thread | None |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | Yes |
| Quick Disconnect System | None |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type, RC2 |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 1.7" / 42.00Â mm |
| Width | 1.5" / 38.00Â mm |
| Height | 0.4" / 10.00Â mm |
| Weight | 1.1Â oz / 30Â g |
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 2.4 x 1.25" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Benro PURC42 Overview
The PURC42 Arca-Type / RC2 Tripod Plate from Benro is an Arca-Type and RC2 compatible tripod plate in one and can mount easily to quick release receiver of either style without any modifications needed. It quickly and easily mounts to a camera with a three-way screw with hex wrench, D-Ring, and slot tightening options. The PURC42 also has an eye loop for attaching a camera strap and features a rubberized base for secure camera traction without marring the camera body finish.
In the Box
- Benro PURC42 Arca-Type / RC2 Tripod Plate
-
Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Registration Extension: 2-Year
Benro PURC42 Specs
| Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male |
| Tripod Mounting Thread | None |
| Accessory Mounting Thread | None |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | Yes |
| Quick Disconnect System | None |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type, RC2 |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 1.7" / 42.00Â mm |
| Width | 1.5" / 38.00Â mm |
| Height | 0.4" / 10.00Â mm |
| Weight | 1.1Â oz / 30Â g |
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 2.4 x 1.25" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















