đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$9.28
Original: $30.93
-70%Unitedsic UJ3C120070K3S Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 34.5 A 1.2 kV 0.07 ohm TO-247—
$30.93
$9.28The Story
This is a UJ3C120070K3S Silicon Carbide MOSFET , Single, N Channel, 34.5 A, 1.2 kV, 0.07 ohm, TO-247 product from UNITEDSIC with the model number UJ3C120070K3S
Product details
| MOSFET Module Configuration | Single |
| Channel Type | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 34.5A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.2kV |
| Drain Source On State Resistance | 0.07ohm |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Rds(on) Test Voltage | 12V |
| Gate Source Threshold Voltage Max | 5V |
| Power Dissipation | 254.2W |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | UNITEDSIC |
| Part Number | UJ3C120070K3S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a UJ3C120070K3S Silicon Carbide MOSFET , Single, N Channel, 34.5 A, 1.2 kV, 0.07 ohm, TO-247 product from UNITEDSIC with the model number UJ3C120070K3S
Product details
| MOSFET Module Configuration | Single |
| Channel Type | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 34.5A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.2kV |
| Drain Source On State Resistance | 0.07ohm |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Rds(on) Test Voltage | 12V |
| Gate Source Threshold Voltage Max | 5V |
| Power Dissipation | 254.2W |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | UNITEDSIC |
| Part Number | UJ3C120070K3S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









