đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.72
Toshiba TK4R3E06PLS1X(S TK4R3E06PLS1X(S Power Mosfet N Channel 60 V 80 A 0.0033 ohm TO-220 Through Hole New—
$3.72
The Story
This is a TK4R3E06PL,S1X(S Power MOSFET , N Channel, 60 V, 80 A, 0.0033 ohm, TO-220, Through Hole New product from TOSHIBA with the model number TK4R3E06PL,S1X(S
Product details
| Transistor Polarity | N Channel |
| Drain Source Voltage Vds | 60V |
| Continuous Drain Current Id | 80A |
| On Resistance Rds(on) | 0.0033ohm |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| Transistor Mounting | Through Hole |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Threshold Voltage Vgs | 2.5V |
| Power Dissipation Pd | 87W |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | TOSHIBA |
| Part Number | TK4R3E06PL,S1X(S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TK4R3E06PL,S1X(S Power MOSFET , N Channel, 60 V, 80 A, 0.0033 ohm, TO-220, Through Hole New product from TOSHIBA with the model number TK4R3E06PL,S1X(S
Product details
| Transistor Polarity | N Channel |
| Drain Source Voltage Vds | 60V |
| Continuous Drain Current Id | 80A |
| On Resistance Rds(on) | 0.0033ohm |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| Transistor Mounting | Through Hole |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Threshold Voltage Vgs | 2.5V |
| Power Dissipation Pd | 87W |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | TOSHIBA |
| Part Number | TK4R3E06PL,S1X(S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








