Original: $55.35
-70%$55.35
$16.61The Story
Ulanzi VL28 Overview
- 1Description
- 228-LED Daylight-Balanced Light
- 3Soft Output
- 4Ultracompact Design
- 5Rechargeable Battery
- 6Versatile Mounting
The ultracompact VL28 Super-Mini Video Light from Ulanzi is a daylight-balanced, 28-LED light perfect for use with DSLRs, camcorders, smartphones, or mirrorless cameras. It features a color temperature of 6500K, a CRI of >95, a silicone diffuser for a softer output, and four brightness levels.
The VL28 Super-Mini Video Light features a runtime of up to three hours and an integrated lithium-ion battery that charges using the included USB Type-C cable.
28-LED Daylight-Balanced Light
Soft Output
Ultracompact Design
Rechargeable Battery
Versatile Mounting
In the Box
- Ulanzi VL28 Super-Mini 6500K Video Light
- Silicone Diffuser
- 1/4"-20 to Shoe Mount Adapter
- USB Type-C Charging Cable
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- 28-LED Daylight-Balanced Light
- Soft Output
- Ultracompact Design
- Rechargeable Battery
- Versatile Mounting
Ulanzi VL28 Specs
| Beam Angle | 120° |
| Color Temperature | 6500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Photometrics | 11.1Â fc / 120Â Lux at 1.6' / 0.5Â m |
| Dimming | Yes, Stepped |
| Number of LEDs | 28 (Daylight) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Runtime | 45 to 180 Minutes |
| Max Power Consumption | 1.4 W |
| Power Input Connector | USB Type-C |
| Mount Type | 1/4"-20 Female, Cold Shoe |
| Dimensions | 2.2 x 1.4 x 1" / 56.7 x 35 x 25Â mm |
| Weight | 1.0Â oz / 29Â g |
| Package Weight | 0.175 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.8 x 3.45 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ulanzi VL28 Overview
- 1Description
- 228-LED Daylight-Balanced Light
- 3Soft Output
- 4Ultracompact Design
- 5Rechargeable Battery
- 6Versatile Mounting
The ultracompact VL28 Super-Mini Video Light from Ulanzi is a daylight-balanced, 28-LED light perfect for use with DSLRs, camcorders, smartphones, or mirrorless cameras. It features a color temperature of 6500K, a CRI of >95, a silicone diffuser for a softer output, and four brightness levels.
The VL28 Super-Mini Video Light features a runtime of up to three hours and an integrated lithium-ion battery that charges using the included USB Type-C cable.
28-LED Daylight-Balanced Light
Soft Output
Ultracompact Design
Rechargeable Battery
Versatile Mounting
In the Box
- Ulanzi VL28 Super-Mini 6500K Video Light
- Silicone Diffuser
- 1/4"-20 to Shoe Mount Adapter
- USB Type-C Charging Cable
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- 28-LED Daylight-Balanced Light
- Soft Output
- Ultracompact Design
- Rechargeable Battery
- Versatile Mounting
Ulanzi VL28 Specs
| Beam Angle | 120° |
| Color Temperature | 6500K |
| Color Accuracy Standard | CRIÂ 95 |
| Photometrics | 11.1Â fc / 120Â Lux at 1.6' / 0.5Â m |
| Dimming | Yes, Stepped |
| Number of LEDs | 28 (Daylight) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Runtime | 45 to 180 Minutes |
| Max Power Consumption | 1.4 W |
| Power Input Connector | USB Type-C |
| Mount Type | 1/4"-20 Female, Cold Shoe |
| Dimensions | 2.2 x 1.4 x 1" / 56.7 x 35 x 25Â mm |
| Weight | 1.0Â oz / 29Â g |
| Package Weight | 0.175 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.8 x 3.45 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























