Original: $241.44
-70%$241.44
$72.43The Story
TTArtisan 17mm f/1.4 Overview
Offered here in black, the 17mm f/1.4 Lens for Nikon Z from TTArtisan is a classic manual focus wide-angle prime lens well suited to landscapes, room interiors, street photography, and more. It features a bright f/1.4 maximum aperture, allowing it to be used in low-light situations and providing finer creative control over depth-of-field. The combination of nine multicoated elements and one aspherical element provide sharpness and realistic color transmission throughout the image area.
- 17mm lens produces a 25.5mm equivalent focal length comparted to full frame 35mm format
- Manual focus design permits smooth, refined control
- Clicked aperture ring
- 10-blade aperture for soft bokeh
In the Box
- TTArtisan 17mm f/1.4 Lens for Nikon Z (Black)
- Limited 1-Year Warranty
TTArtisan 17mm f/1.4 Specs
| Focal Length | 17mm (35mm Equivalent Focal Length: 27.2mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 81° |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 20Â cm |
| Optical Design | 9 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 10 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 40.5 mm (Front) |
| Weight | 8.7Â oz / 248Â g |
TTArtisan 17mm f/1.4 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
TTArtisan 17mm f/1.4 Overview
Offered here in black, the 17mm f/1.4 Lens for Nikon Z from TTArtisan is a classic manual focus wide-angle prime lens well suited to landscapes, room interiors, street photography, and more. It features a bright f/1.4 maximum aperture, allowing it to be used in low-light situations and providing finer creative control over depth-of-field. The combination of nine multicoated elements and one aspherical element provide sharpness and realistic color transmission throughout the image area.
- 17mm lens produces a 25.5mm equivalent focal length comparted to full frame 35mm format
- Manual focus design permits smooth, refined control
- Clicked aperture ring
- 10-blade aperture for soft bokeh
In the Box
- TTArtisan 17mm f/1.4 Lens for Nikon Z (Black)
- Limited 1-Year Warranty
TTArtisan 17mm f/1.4 Specs
| Focal Length | 17mm (35mm Equivalent Focal Length: 27.2mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 81° |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 20Â cm |
| Optical Design | 9 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 10 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 40.5 mm (Front) |
| Weight | 8.7Â oz / 248Â g |
TTArtisan 17mm f/1.4 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























