Original: $125.94
-70%$125.94
$37.78The Story
Transcend ESD270C External SSD Overview
Take your most important files as you travel with the 250GB ESD270C Portable SSD from Transcend. Sporting a compact and lightweight design, this solid-state drive can be easily stored in your pack without taking up too much room, making this ideal for traveling business professionals or those looking to keep digital backups.
This drive gives you a maximum capacity of 250GB and uses 3D NAND Flash to provide you with ample room to store a wide range of media from family photos to important business documents. Quickly transfer documents with the USB 3.2 Gen 2 Type-C interface, which gives you up to 520 and 460 MB/s read and write speeds, respectively. Keep your information safe with 256-Bit AES security encryption and an auto-backup button that syncs data automatically using the free Transcend Elite software. This drive is compatible with both Windows and Mac systems for greater flexibility.
In the Box
- Transcend 250GB ESD270C Portable SSD
- USB Type-C Cable
- USB Type-C to Type-A Cable
- Limited 3-Year Warranty
Transcend ESD270C External SSD Specs
| Storage Capacity | 250 GB |
| Connection | 1 x USB 3.2 / USB 3.1 Gen 2 (USB Type-C) |
| Read Speed | Maximum: 520 MB/s |
| Write Speed | Maximum: 460 MB/s |
| Pre-Format | exFAT |
| Encryption | 256-Bit AES (-Based) |
| Type | Solid-State Drive |
| Flash Memory Type | 3D NAND |
| Thickness | 9.6Â mm |
| Power Source | USB Bus Power |
| Operating Temperature | 32 to 158°F / 0 to 70°C |
| Dimensions (L x W x H) | 3.0 x 2.2 x 0.4" / 77.0 x 55.7 x 9.6Â mm |
| Weight | 0.1Â lb / 35Â g |
| Package Weight | 0.32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.9 x 3.9 x 1.6" |
Transcend ESD270C External SSD Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transcend ESD270C External SSD Overview
Take your most important files as you travel with the 250GB ESD270C Portable SSD from Transcend. Sporting a compact and lightweight design, this solid-state drive can be easily stored in your pack without taking up too much room, making this ideal for traveling business professionals or those looking to keep digital backups.
This drive gives you a maximum capacity of 250GB and uses 3D NAND Flash to provide you with ample room to store a wide range of media from family photos to important business documents. Quickly transfer documents with the USB 3.2 Gen 2 Type-C interface, which gives you up to 520 and 460 MB/s read and write speeds, respectively. Keep your information safe with 256-Bit AES security encryption and an auto-backup button that syncs data automatically using the free Transcend Elite software. This drive is compatible with both Windows and Mac systems for greater flexibility.
In the Box
- Transcend 250GB ESD270C Portable SSD
- USB Type-C Cable
- USB Type-C to Type-A Cable
- Limited 3-Year Warranty
Transcend ESD270C External SSD Specs
| Storage Capacity | 250 GB |
| Connection | 1 x USB 3.2 / USB 3.1 Gen 2 (USB Type-C) |
| Read Speed | Maximum: 520 MB/s |
| Write Speed | Maximum: 460 MB/s |
| Pre-Format | exFAT |
| Encryption | 256-Bit AES (-Based) |
| Type | Solid-State Drive |
| Flash Memory Type | 3D NAND |
| Thickness | 9.6Â mm |
| Power Source | USB Bus Power |
| Operating Temperature | 32 to 158°F / 0 to 70°C |
| Dimensions (L x W x H) | 3.0 x 2.2 x 0.4" / 77.0 x 55.7 x 9.6Â mm |
| Weight | 0.1Â lb / 35Â g |
| Package Weight | 0.32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.9 x 3.9 x 1.6" |
Transcend ESD270C External SSD Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























