đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.65
Original: $5.50
-70%Toshiba TK20E60WS1VX(S Power Mosfet N Channel 600 V 20 A 0.13 ohm TO-220 Through Hole—
$5.50
$1.65The Story
This is a TK20E60W,S1VX(S Power MOSFET , N Channel, 600 V, 20 A, 0.13 ohm, TO-220, Through Hole product from TOSHIBA with the model number TK20E60W,S1VX(S
Product details
| Channel Type | N Channel |
| Drain Source Voltage Vds | 600V |
| Continuous Drain Current Id | 20A |
| Drain Source On State Resistance | 0.13ohm |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| Transistor Mounting | Through Hole |
| Rds(on) Test Voltage | 10V |
| Gate Source Threshold Voltage Max | 3.7V |
| Power Dissipation | 165W |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | TOSHIBA |
| Part Number | TK20E60W,S1VX(S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TK20E60W,S1VX(S Power MOSFET , N Channel, 600 V, 20 A, 0.13 ohm, TO-220, Through Hole product from TOSHIBA with the model number TK20E60W,S1VX(S
Product details
| Channel Type | N Channel |
| Drain Source Voltage Vds | 600V |
| Continuous Drain Current Id | 20A |
| Drain Source On State Resistance | 0.13ohm |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| Transistor Mounting | Through Hole |
| Rds(on) Test Voltage | 10V |
| Gate Source Threshold Voltage Max | 3.7V |
| Power Dissipation | 165W |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | TOSHIBA |
| Part Number | TK20E60W,S1VX(S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









