
Original: $33.85
-70%$33.85
$10.15The Story
- 0.025in (0.64mm) square pin jack to straight banana plug
- Excellent for use as a jumper on circuit cards with 0.6mm square pins & 4.2mm dia pin jack
- Mates to 5790, 4521, 5360 and 5927 models
- Maximum operating temperature is 50?C
Product details
| Test Connector Type A | 0.64mm Square Pin Socket |
| Test Connector Type B | Banana Plug |
| Lead Length - Imperial | 24" |
| Lead Length - Metric | 610mm |
| Insulator Colour | Red |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4771-24-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 0.025in (0.64mm) square pin jack to straight banana plug
- Excellent for use as a jumper on circuit cards with 0.6mm square pins & 4.2mm dia pin jack
- Mates to 5790, 4521, 5360 and 5927 models
- Maximum operating temperature is 50?C
Product details
| Test Connector Type A | 0.64mm Square Pin Socket |
| Test Connector Type B | Banana Plug |
| Lead Length - Imperial | 24" |
| Lead Length - Metric | 610mm |
| Insulator Colour | Red |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4771-24-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











