
Original: $152.48
-70%$152.48
$45.74The Story
Plugable BT-KEY3XL Overview
- 1Description
- 2Adaptable Design
- 3Solid Build, Solid Battery
- 4Compatibility
- 5Quiet and Durable Build
- 6Tailored for Typing
- 7Charging
- 8Case Doubles as a Stand
- 9Easy Connectivity
The Plugable Full-Size Folding Bluetooth Keyboard with Case is small, convenient, and easy to use with any phone or tablet. Whether you're texting, sending emails, or writing a report, this keyboard is optimized for on-the-go performance in planes, coffee shops, and more. When you are ready to go, it folds up to a convenient size for easy transport in a bag or briefcase alongside your tablet or phone.
In the Box
- Plugable Full-Size Folding Bluetooth Keyboard with Case
- Micro-USB Male to USB-A 2.0 Male Cable (5')
- Case
- Limited 2-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Adaptable Design
- Solid Build, Solid Battery
- Compatibility
- Quiet and Durable Build
- Tailored for Typing
- Charging
- Case Doubles as a Stand
- Easy Connectivity
Plugable BT-KEY3XL Specs
| Number of Keys | 78 |
| Switch Type | Scissor |
| Connection Type | Wired, Wireless |
| Host Connection | USB-A |
| Wireless | Bluetooth 3.0Ā |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth | 3.0 |
| Wireless Range | 32.8' / 10Ā m |
| Audio I/O | None |
| Full-Functionality OS Support | Android, Linux, Mac, Windows, iOS |
| Backlighting | None |
| Onboard Memory | None |
| Built-In Control Device | None |
| Wrist Rest | None |
| Maximum Current Consumption | 200 mA |
| Cable Length | 5' / 1.5Ā m |
| Cable Type | Detachable |
| Package Weight | 1.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.6 x 6.7 x 1.3" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Plugable BT-KEY3XL Overview
- 1Description
- 2Adaptable Design
- 3Solid Build, Solid Battery
- 4Compatibility
- 5Quiet and Durable Build
- 6Tailored for Typing
- 7Charging
- 8Case Doubles as a Stand
- 9Easy Connectivity
The Plugable Full-Size Folding Bluetooth Keyboard with Case is small, convenient, and easy to use with any phone or tablet. Whether you're texting, sending emails, or writing a report, this keyboard is optimized for on-the-go performance in planes, coffee shops, and more. When you are ready to go, it folds up to a convenient size for easy transport in a bag or briefcase alongside your tablet or phone.
In the Box
- Plugable Full-Size Folding Bluetooth Keyboard with Case
- Micro-USB Male to USB-A 2.0 Male Cable (5')
- Case
- Limited 2-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Adaptable Design
- Solid Build, Solid Battery
- Compatibility
- Quiet and Durable Build
- Tailored for Typing
- Charging
- Case Doubles as a Stand
- Easy Connectivity
Plugable BT-KEY3XL Specs
| Number of Keys | 78 |
| Switch Type | Scissor |
| Connection Type | Wired, Wireless |
| Host Connection | USB-A |
| Wireless | Bluetooth 3.0Ā |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth | 3.0 |
| Wireless Range | 32.8' / 10Ā m |
| Audio I/O | None |
| Full-Functionality OS Support | Android, Linux, Mac, Windows, iOS |
| Backlighting | None |
| Onboard Memory | None |
| Built-In Control Device | None |
| Wrist Rest | None |
| Maximum Current Consumption | 200 mA |
| Cable Length | 5' / 1.5Ā m |
| Cable Type | Detachable |
| Package Weight | 1.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.6 x 6.7 x 1.3" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















